24. travnja 2024.

Biskup Petar Palić na proslavi Stepinčeva u Oakvilleu

Župa Presvetog Trojstva u Oakvilleu svečano je proslavila u nedjelju, 19. veljače 2023., blagdan bl. Alojzija Stepinca.

Euharistijsko slavlje prevodio je mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski Petar Palić u zajedništvu sa župnikom don Ilijom Petkovićem, župnim vikarom don Vinkom Nenadićem i vlč. Mariom Miglesom, župnikom iz Sesveta.

Biskupa Palića i sve nazočne na početku je pozdravio župnik don Ilija Petković, izrazivši svoju radost što upravo mostarsko-duvanjski biskup slavi euharistijsko slavlje, jer toj biskupiji pripadaju svećenici koji skrbe za župu Presvetog Trojstva u Oakvilleu.

Biskup Palić je u na početku zahvalio župniku don Iliji na pozdravima i prenio pozdrave Crkve u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. „Okupili smo se moliti zagovor bl. Alojzija Stepinca, koji je svoj život darovao i podnio mučeništvo kao svjedok čvrste povezanosti s Rimskom crkvom i Papom, nasljednikom sv. Petra. Svojim je životom, također, svjedočio iskrenu ljubav prema svome hrvatskom narodu. Na taj je način poticaj svima nama, a osobito vama koji živite izvan Domovine Hrvatske, da ovdje gdje osnivate svoje obitelji, živite i radite jasno svjedočite svoju pripadnost Katoličkoj crkvi i Hrvatskom narodu“, kazao je u uvodu u euharistijsko slavlje biskup Palić.

Na početku homilije nazočne je biskup podsjetio na riječi pape Franje o mučeništvu i mučenicima na jednoj audijenciji s vjernicima, u kojoj je rekao da Crkva obiluje mučenicima danas više nego u početku Crkve: „Mučenici nisu umjetni sveci, nego ljudi i žene od krvi i mesa… Oni su istinski pobjednici. Gledajući mučenike jučer i danas, učimo živjeti život punine, prihvaćajući mučeništvo svakidašnje vjernosti Evanđelju i suobličenju Kristu.“ (Papa Franjo, Opća audijencija 25. rujna 2019.)

Tumačeći na temelju Božje riječi pojam mučeništva i mučenika, Kristovih svjedoka, biskup Palić je rekao da su „trenutci smrti kršćanskih mučenika bili doista trenutci kušnje, ali je Gospodin prepoznao i nagradio vječnom proslavom u nebu njihovu vjernost i ustrajnost, požrtvovnost i odricanje. Ako se želi u potpunosti živjeti za Krista, onda se mora biti spreman pružiti svjedočanstvo takvog života za Krista i vlastitim životom, upravo kao što je to učinio bl. Alojzije Stepinac“, naglasio je biskup Palić.

Govoreći o poruci Evanđelja, u kojemu Isus stavlja pred svoje učenike određene zahtjeve, biskup Palić je rekao da se smisao tih zahtjeva može razumjeti jedino u perspektivi vječnosti i konačne punine života. „Odreći se sebe, svakodnevno na sebe uzeti svoj križ, slijediti Isusa: teške su riječi koje nam otvaraju horizonte u kojima prepoznajemo istinu da život s Kristom nudi ljepotu sigurnosti, ali i brojne izazove.

Svakodnevna nam iskustva govore da kao sljedbenici Isusa Krista ne možemo očekivati ništa drugo osim protivljenja. Ne zato što Isus uživa u patnji. Isus je potpuno usmjeren na Božji cilj. To je središnje i važnije od bilo čega drugog. Ali ako želimo vršiti Božju volju, obično ćemo doživjeti protivan vjetar. To je način na koji Božje spasenje prožima svijet. Ne kroz pasivno plivanje u društvu. Isus je svojim životom obilježio naš put. Isusov put je put vjernog nasljedovanja na križnom putu, kao što je živio i bl. Alojzije Stepinac“, kazao je biskup Palić.

Današnji kršćani se trebaju čuvati izazova i kušnje da svoje kršćanstvo svedu na molitvu iz običaja, kao i na obredne geste čiji smisao ne uzimaju ozbiljno.

Pozvao je nazočne da u svome srcu daju odgovor na pitanje što ih to čini kršćanima i privlačnima u svijetu i društvu u kojemu žive.

„Bl. Alojzije Stepinac je svojim životom svjedočio jasnu opredijeljenost za Isusa Krista, Njegovu Crkvu i svoj narod. Neka nam on bude primjer da budemo više ljudi i više kršćani, iskreni, vjerni i po načinu života privlačni drugima“, rekao je u homiliji biskup Palić.

Na kraju euharistijskoga slavlja biskup Palić zahvalio je na svećeničkom svjedočanstvu i služenju u župi u Oakvilleu svećenicima svoje biskupije don Iliji Petkoviću i don Vinku Nenadiću, kao i časnim sestrama koje djeluju u župi: s. Smiljani Delongi, s. Bernardette Copak i s. Bernardi Mikulić.

Na misi su u narodnim nošnjama sudjelovali djeca i mladi župne folklorne grupe „Hrvatsko prelo“, a liturgijsko pjevanje je animirao župni zbor pod vodstvom s. Smiljane Delonga.

Euharistijskim slavljem u župi Presvetoga Trojstva u Oakvilleu biskup Palić završio je svoj pohod hrvatskim župama u Torontu, Mississaugi i Oakvilleu.