19. travnja 2024.

Misa za branitelje prigodom 30. obljetnice osnutka HVO-a

U povodu obilježavanja 30. obljetnice osnutka Hrvatskog vijeća obrane, apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH i vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić predslavio je u zajedništvu s mostarsko-duvanjskim biskupom i apostolskim upraviteljem Trebinsjko-mrkanske biskupije mons. Petrom Palićem u petak 8. travnja 2022. misu u mostarskoj katedrali Marije Majke Crkve.

Mons. Vukšić u propovijedi je najprije podsjetio da su prošla tri desetljeća od osnutka HVO-a i da su se promijenili uvjeti, naglasci, okolnosti i situacija u cijelom društvu i u međunarodnim odnosima.

„U tim uvjetima, prije 17 godina, nastala je Prva pješačka (gardijska) pukovnija Oružanih snaga BiH koja je čuvar uspomene na Hrvatsko vijeće obrane i također izraz kontinuiteta. Tako se ovim slavljima obilježavaju dvije obljetnice pa je prilika za čestitku svim pripadnicima Hrvatskoga vijeća obrane i Pukovnije“, kazao je vrhbosanski nadbiskup.

Zahvalio je „za sve plemenito i dobro što su učinili u obrani slobode hrvatskoga naroda, u zaštiti prava čovjeka općenito i dostojanstva drugih naroda, u obrani života ljudi i društvenih dobara. Žive pozdravljamo a za pokojne molimo.“ Isto tako, zahvalio je trenutnim pripadnicima Oružanih snaga BiH koji svojim postojanjem i pomaganjem stanovništvu u raznim potrebama, pojedinim ljudima i naseljima, daju velik doprinos da živi uspomena na HVO.

„Nakon teškoga rata, u kojemu smo vidjeli gubitke brojnih života i razaranja, cijelo društvo krenulo je u budućnost puno nade da će se ostvariti pravedan mir. I budući da taj pravedan mir, nažalost, ni nakon 30 godina još nije zaživio, posvema opravdano ga zazivamo, za njega radimo i molimo. I sve pozivamo da u tom pothvatu aktivno sudjeluju i dadnu svoj doprinos ili da barem ne ometaju taj proces i njegove plodove koje s pravom očekuje svaki pošten čovjek“, poručio je, među ostalim, predslavitelj.

Zatim je izložio neke osnovne misli iz nauka Katoličke Crkve o naravi mira. „Katolički je nauk da čovječanska obitelj može ostvariti svoj zadatak, to jest izgraditi bolji svijet za sve ljude na čitavoj zemlji, samo ako se svi unutarnjom obnovom obrate k istini mira“, istaknuo je nadbiskup Vukšić, podsjetivši da je Isus mirotvorce nazvao sinovima Božjim.

„U skladu Isusovom porukom, Crkva osvjetljava pravi i uzvišeni pojam mira i osuđuje nečovječnost rata te kršćanima upravlja žarki poziv da uz pomoć Krista, tvorca mira, surađuju sa svim ljudima s nakanom da se među njima učvrsti mir u pravdi i ljubavi, i da se u svakom društvu učvršćuje pravda i stalno pripravlja, nadograđuje i uvijek ljubomorno čuva sve što je potrebno za pravedan i trajan mir“, kazao je, citirajući dokument Drugog vatikanskog sabora Gaudium et spes. Podsjetio je i na riječi pape Franje koji je rat u Ukrajini nazvao porazom za ljude. „Zato postoji potreba da se odbaci rat koji je ‚mjesto smrti gdje očevi i majke pokapaju svoju djecu, gdje ljudi ubijaju svoju braću, a da ih nikada nisu ni vidjeli, gdje moćni odlučuju a siromasi stradaju.‘ On je moralni poraz čak i za fizičke pobjednike“, poručio je apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata, uz podsjećanje da kršćanska vizija društvenoga mira počiva na pravdi i ljubavi.

„Mir u pravdi i ljubavi, prema katoličkom nauku, nije puka odsutnost rata, niti se svodi jedino na uspostavu ravnoteže među protivničkim silama. Takav mir ne nastaje niti iz straha ljudi od nasilne vladavine, nego je ‚djelo pravde‘ (Iz 32,7). Mir je plod poštivanja prirodnoga moralnog zakona što ga je u čovjekovu narav i po tomu u ljudsko društvo utisnuo njegov božanski Utemeljitelj, a u povijesti trebaju ga ostvariti ljudi, koji žeđaju za sve savršenijom pravdom. Međutim, iako je opće dobro čovječanstva u osnovi određeno tim vječnim zakonom, ono je u svojim konkretnim zahtjevima tijekom vremena podvrgnuto stalnim promjenama. Zato se mir nikada ne stječe jednom za uvijek, nego ga stalno treba graditi“, napomenuo je mons. Vukšić. Pozvao je svakog čovjeka na trajno svladavanje osobnih strasti i loših sklonosti kao i na budnost zakonite vlasti.

Posebno je istaknuo važnost razumijevanja svih ljudi da su braća i sestre te da ljudsko bratstvo svi trebaju zauzeto ispunjavati i da je za izgradnju mira, posebice u složenim društvima kakvo je bosanskohercegovačko, bezuvjetno potrebna čvrsta volja poštivati druge ljude i narode, njihova prava i njihovo dostojanstvo.

„Upravo je kriterij ljubavi specifična razlika kršćanskoga koncepta mira od svakoga drugoga mira. Kao Isusovi vjernici znademo da je zemaljski mir, što se rađa iz ljubavi prema bližnjemu, odraz i učinak Kristova mira, koji izlazi iz Boga Oca. Sam, naime, Utjelovljeni Sin, knez mira, svojim je križem sve ljude pomirio s Bogom, ponovno uspostavivši jedinstvo svih u jednom Narodu i u jednom Tijelu. U svom tijelu Isus je ubio svaku mržnju i slavom svoga uskrsnuća izlio je Duha ljubavi u ljudska srca“, zaključio je nadbiskup Vukšić. Na kraju je naglasio da je svaki put kada je mir ugrožen na djelu Kain protiv Abela.

Uz nadbiskupa Vukšića i biskupa Palića misu su suslavili ministar Hercegovačke franjevačke provincije fra Miljenko Šteko, generalni vikar Vojnog ordinarijata u BiH mons. Željko Čuturić te ostali svećenici.

Nakon euharistijskog slavlja održan je mimohod s 84 ratne zastave postrojbi HVO-a od katedrale do trga ispred Hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača“ gdje su upaljene svijeće i položeni vijenci.