16. rujna 2024.

Misa zadušnica i sprovodni obredi don Ivana Kordića

Svećenik Mostarsko-duvanjske biskupije, don Ivan Kordić, preminuo je 1. rujna 2024. u 68. godini života i 43. godini svećeništva. Misu zadušnicu u župnoj crkvi sv. Terezije od Djeteta Isusa na Ledincu, u utorak 3. rujna 2024. predvodio je mostarsko-duvanjski biskup mons. Petar Palić, a sprovodne obrede zaključio je don Ante Čarapina, župnik don Ivanove rodne župe Grljevići. U koncelebraciji su bila 64 svećenika, a uz rodbinu i prijatelje misi su nazočili i brojni župljani gdje je don Ivan vršio crkvene službe.

Prije početka misnog slavlja, generalni vikar don Nikola Menalo, pročitao je don Ivanov životopis te uputio izraze sućuti obitelji i župljanima župa u ime vrhbosanskog nadbiskupa mons. Tome Vukšića, porečkog i pulskog biskupa mons. Ivana Štironje, banjolučkog biskupa mons. Željka Majića zatim o. Augustina Kordića i č. s. Franke Bagarić provincijalke Školskih sestara franjevki Krista Kralja u Hercegovini.

U homiliji se biskup osvrnuo na nedavni susret s don Ivanom na duhovnim vježbama u kojima je sudjelovao prošli tjedan naglasivši kako ni sam nije mogao slutiti da će mu to biti najbolja priprava i posljednja vježba srca i duše za konačni susret s Gospodinom.

„Ova Euharistija, koju slavimo, zahvala je Gospodinu Isusu, jedinom i vječnom svećeniku, za sve što je po don Ivanu učinio za rast i širenje svoga kraljevstva. Ona je zahvala i za život don Ivana Kordića, za svećeničko bratstvo i prijateljstvo koje nas je s don Ivanom vezivalo“ kazao biskup Palić.

Potom se propovjednik osvrnuo i na don Ivanov svećenički život.

„Upravo po sakramentu svetog reda svećenik sudjeluje u Isusovoj svećeničkoj službi. Da, službi, ne gospodarenju. Tako je Gospodin Isusu upotrebljavao don Ivanov glas, ali  i glas svakog svećenika, da naviješta Radosnu vijest spasenja, da ohrabri mnoge, da utješi ožalošćene. Gospodin Isusu je koristio don Ivanove noge, kao par cipela, da se glas njegove Radosne vijesti pronese u Šipovači-Vojnićima, na Gradini, Studencima, Čeljevu, Dračevu, Gabeli, Čapljini i ovdje na Ledincu posljednjih pet godina“ zaključio je biskup.

Od pokojnika se na kraju mise prigodnim riječima u ime svih župljana oprostio mladić Josip Alpeza koji se prisjetio svih onih trenutaka u kojima se don Ivan posebno protkao i povezao sa župljanima župe Ledinac.

Nakon mise zadušnice pogrebna povorka uputila se prema mjesnom groblju u župi sv. Josipa Radnika u Grljevićima. Službu riječi predvodio je generalni vikar don Nikola Menalo koji se također prigodnim govorom oprostio od don Ivana.

„Na koncu tvoga života treba zahvaliti svim Samaritancima i Samaritankama koji su te susreli od Grljevića do Ledinca. Posebice članovima tvoje obitelji a mjesna Crkva izgubila je jednoga vrijednoga svećenika. Dopuštao si i rodbini i vjernicima i pastirima da ti se približe i uvijek si uzvraćao milosrđem. Ljubljen je od Boga onaj koji čini milosrđe drugima. Neka ti dragi Bog udijeli nebesku sreću prema svim dobročinstvima koja si učinio“ naglasio je don Nikola.

Pjesmom su pokojnika ispratili članovi župnog zbora, a na oproštaj od don Ivana stigli su ne samo ledinčaki vjernici nego i vjernici iz  drugih župa u kojima je služio kao i drugi vjernici koji su ga poznavali i rado susretali.

Počivao u miru Božjem!