20. travnja 2024.

Nadbiskup Gallagher predvodio Euharistiju u mostarskoj katedrali na svetkovinu sv. Josipa

Tajnik za odnose s državama pri Državnom tajništvu Svete Stolice nadbiskup Paul Richard Gallagher, koji je boravio u višednevnom posjetu Bosni i Hercegovini, predvodio je na svetkovinu sv. Josipa, zaštitnika Mostarsko-duvanjske biskupije, svečano Euharistijsko slavlje u mostarskoj katedrali.

Uz domaćega biskupa Petra, s nadbiskupom Gallagherom koncelebrirali su biskupi iz BiH i susjednih zemalja, potom mons. Janusz Blachowiak, djelatnik u Državnom tajništvu, mons. Amaury Medina Blanco, otpravnik poslova Apostolske nuncijature u BiH, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Miljenko Šteko, generalni vikar don NIkola Menalo kao i velik broj svećenika.

Riječi dobrodošlice nadbiskupu Gallagheru, predstavniku Svetog Oca Franje, uputio je pred početak misnoga slavlja biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić.

“Primamo Vas s osobitim poštovanjem i ljubavlju i u Vašem pohodu ovih dana osjećamo posebnu i iskrenu naklonost Svetoga Oca Franje prema Bosni i Hercegovini, prema katolicima i svima onima s kojima živimo u ovoj zemlji. Radosni smo što ćemo upravo na današnji dan, na koji je prije devet godina papa Franjo započeo svoju papinsku službu, slaviti zajedno s Vama ovu euharistiju, u katedrali Marije Majke Crkve, kojoj povjeravamo služenje Svetoga Oca i cijelu Crkvu”, kazao je biskup Petar te u dobrodošlici mons. Gallagheru podsjetio da je nadbiskup pohodio grad Mostar koji, uz druge znamenitosti, u svojim njedrima čuva i ranokršćansku baziliku iz 5., odnosno 6. stoljeća, koja je svjedočanstvo kulturnih i kršćanskih korijena ovoga područja i okolice.

“Mi, katolici, pripadnici hrvatskoga naroda u ovoj biskupiji, ali i u Bosni i Hercegovini, čitamo i svoju zadaću povezivanja i izgrađivanja društva u kojemu živimo, kako bi ono počivalo na načelima jednakopravnosti naroda, solidarnosti i međusobnog razumijevanja, u poštivanju dostojanstva svih koji žive na ovim prostorima”, istaknuo je mostarsko-duvanjski biskup.

U prigodnoj propovijedi nadbiskup Gallagher je naglasio kako papa Franjo njeguje posebnu naklonost i pobožnost prema čistom Djevičinu zaručniku.

“Papa je prije dvije godine najavio posebnu godinu svetoga Josipa, na dan 150. obljetnice dekreta Quemadmodum Deus, kojim je papa Pio IX. proglasio svetog Josipa zaštitnikom Katoličke Crkve. Prikazujući lik sv. Josipa, evanđelja nam nisu prenijela niti jednu jedinu riječ koju je on izgovorio, a ipak ga poznajemo kao čovjeka herojske vjere, koji prihvaća i ostvaruje Božje naume, poput Marije u Navještenju Gospodinova rođenja i Isusa u Getsemaniju”, kazao je nadbiskup. Istaknuo je da evanđelje opisuje sv. Josipa kao pravedna, dodavši da je to možda jedna od najviših titula koje Biblija rezervira za neku osobu, jer izraz pravedan označava osobu koja se potpuno uzda u Gospodina, koja mu se vraća bez uvjeta i koja, čak i pred najtežim kušnjama, ne gubi svoje povjerenja u Vječnoga.

Tajnik za odnose s državama pri Državnom tajništvu kazao je da je Svetoj Stolici dobro poznato s koliko se poteškoća Crkva u ovoj zemlji mora svakodnevno suočavati, gdje su kulturne i etničke razlike tijekom povijesti često bile izvorom nerazumijevanja i trvenja, izazivajući sukobe i ratove.

“Sukob 90-ih godina oduzeo je domove i uništio cijele obitelji, ne samo hrvatske. Velik broj mladih ostao je bez roditelja i sredstava za uzdržavanje. Koliko je ljudi moralo napustiti i nastavlja napuštati ovu zemlju, prostorno malenu, ali blagoslovljenu velikom prirodnom ljepotom, kako bi prehranili svoje obitelji, krenuvši u potragu za pristojnim poslom. Koliko je ljudi odlučilo otići negdje drugdje, jer su njihove legitimne težnje izigrane”, podsjetio je nadbiskup.

Na kraju propovijedi mons. Gallagher je uputio molitvu sv. Josipu da svim stanovnicima Bosne i Hercegovine, ali i ovih dana stanovništvu Ukrajine podari sposobnost da “sanjaju, riskiraju i izvršavaju teške zadaće koje su vidjeli u svojim snovima”, na što nas je, kako je istaknuo, pozvao i papa Ivan Pavao II. prigodom svoga pastirskoga pohoda ovoj zemlji, 2003. godine u Banjoj Luci.

Svečano Misno slavlje pratio je katedralni zbor Marija, pod ravnanjem maestra don Dragana Filipovića.

Svetkovina sv. Josipa, zaštitnika Mostarsko-duvanjske biskupije, redovito označava i početak proljetnoga zasjedanja Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, kojemu je domaćin biskup hercegovačkih biskupija.

Tako će se 83. redovito zasjedanje Biskupske konferencije BiH održati u ponedjeljak i utorak, 21. i 22. ožujka 2022. u Biskupskom dvoru u Mostaru, kojemu će – uz domaće biskupe, članove BKBiH – nazočiti i delegati susjednih biskupskih konferencija.

Tijekom zasjedanja biskupi će izabrati novog predsjednika BKBiH nakon što je papa Franjo 29. siječnja 2022. prihvatio odreknuće od pastoralnog vodstva Vrhbosanske nadbiskupije nadbiskupa vrhbosanskoga kardinala Vinka Puljića, čime je prestao i njegov mandat predsjednika BKBiH. Istodobno će biti saslušana izvješća pročelnika vijeća, komisija, tajništva, kao i Katoličke tiskovne agencije BKBiH te Misijske središnjice i Papinskih misijskih djela za BiH. Biskupi će, između ostaloga, razgovarati i o aktualnom stanju Crkve i društva u Bosni i Hercegovini.

Dvodnevno zasjedanje završit će u utorak, 22. ožujka konferencijom za novinare, koja će se održati u 12 sati u prostorijama Biskupskoga ordinarijata u Mostaru. Tom prilikom javnosti će se obratiti novoizabrani predsjednik BKBiH i domaćin biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić.