Drugi vatikanski koncil uči da “biskupi, postavljeni od Duha Svetoga, nasljeđuju apostole kao pastiri duša i, zajedno s vrhovnim poglavarom i pod njegovom vlašću, imaju poslanje ovjekovječiti djelo Krista, vječnog pastira, dionika brige za sve Crkve, vršeći biskupsku službu, primljenu njihovim biskupskim ređenjem, u svemu što se odnosi na učiteljstvo i pastoralno upravljanje u dijelovima stada Gospodnjega koji su im dodijeljeni” (Christus Dominus, br. 2-3 ).
Jedan od konkretnih načina na koji biskupi ostvaruju tu službu „nastavljanja Kristova djela vršeći učiteljstvo i pastoralno upravljanje“ jest pastoralni pohod crkvenim zajednicama i ustanovama koje su dio „stada Gospodnjega“ njima povjerenog. Pastoralni pohod je stoga “autentično vrijeme milosti i poseban, doista jedinstven trenutak, kako bi se biskup susreo i razgovarao s vjernicima” (Pastores Gregis, br. 46).
Kanonsko pravo nalaže dijecezanskom biskupu da barem svakih pet godina osobno posjeti cijelu biskupiju (usp. kan. 396-398).
Stoga pastoralni pohod ima dvojaku svrhu: omogućiti biskupu da bude izravno informiran o konkretnim situacijama i prilikama u biskupiji te poduprijeti i ohrabriti sve vjernike da ispunjavaju svoje kršćanske dužnosti angažirajući se u crkvenom životu prema vlastitom pozivu i životnom izboru.
U pastoralnom pohodu biskup nije upravni inspektor, niti birokratski kontrolor, nego pastir koji vrši apostolsko djelovanje, odnosno to je pohod „poslanoga“ (apostola) koji uprisutnjuje Isusa Krista u kršćanskoj zajednici.
Biskupov pastoralni pohod ima za cilj osnažiti jedinstvo i zajedništvo cijele biskupijske Crkve, kako bi zajednice prepoznale svoj poziv njegovati dragocjena dobra jedinstva i zajedništva, nadilazeći individualizme, partikularizme, rascjepkanosti i odvojenosti, tako prisutne – nažalost – i u crkvenim stvarnostima.
Pastoralnim pohodom zajednici biskup uprisutnjuje načelo i vidljivi temelj jedinstva partikularne Crkve. To će činiti promicanjem i poticanjem posjeta u bratskoj suradnji sa svećenicima i sa svima onima koji su pozvani prepoznati svoj poziv da žive u zajedništvu, ustrajni u odbijanju svake težnje prema zatvaranju i izolaciji.
Nakon pohoda Duvanjskom i Posuškom dekanatu, biskup Petar će ovih dana boraviti u Širokobriješkom dekanatu prema sljedećem rasporedu:
Petak i subota, 8. i 9. studenoga 2024. – ŽUPA ŠIROKI BRIJEG
Nedjelja, 10. studenoga 2024. – ŽUPA POLOG
Ponedjeljak, 11. studenoga 2024. – ŽUPA IZBIČNO
Utorak, 12. studenoga 2024. – ŽUPA KOČERIN
Srijeda, 13. studenoga 2024. – ŽUPA CRNAČ
Četvrtak, 14. studenoga 2024. – ŽUPA BUHOVO
Četvrtak, 21. studenoga 2024. – ŽUPA RASNO
Utorak, 26. studenoga 2024. – ŽUPA LJUTI DOLAC
Srijeda, 27. studenoga 2024. – ŽUPA JARE
Biskup će se tih dana u župnim zajednicama susresti s vjernicima, kao i različitim vjerničkim skupinama koje djeluju u župnim zajednicama, predstavnicima društvenog, kulturnog, obrazovnog i političkog života, te slaviti euharistiju kao središnju točku i vrhunac pohoda određenoj župi.
Gospodine Isuse Kriste,
Vječna Riječi i Pastiru dobri, koji si objavio svijetu milosrdno lice Očevo,
pomozi snagom svoga Duha biskupu Petru koji kao pastir pohađa Širokobriješki dekanat.
Daj mu milost da oživi našu vjeru, da učvrsti našu nadu,
da rasplamsa naše milosrđe.
Njegovom službom učitelja i sluge učini svoju prisutnost vidljivom u ovim našim danima,
povećaj zajedništvo, pomozi slabe, pridigni malodušne, ojačaj patnike,
daruj ustrajnost onima koji rade za dolazak tvoga Kraljevstva.
Udijeli nam poučljivost i poslušnost njegovim riječima, vjernost u povjerenim nam odgovornostima, radost u svjedočenju za Evanđelje.
Neka naša Crkva raste u jedinstvu i svetosti i neka slavi Tebe,
Gospodine, koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen