25. travnja 2024.

Sinodalni hod u Grudskom dekanatu

Dekanatski sastanak održan u Tihaljini, 9. veljače 2022.

Sastanak svećenika Grudskog dekanata s generalnim vikarom naše Biskupije, don Nikolom, održan je 9. veljače 2022. u 10 sati u prostorijama Župnog ureda Tihaljina. Svrha ovih susreta koji su sazvani po dekanatima je upoznati svećenike pojedinih dekanata s biskupijskim planom provođenja Sinodalnog hoda po Hercegovačkim župama. Susret je započeo dekan Grudskog dekanata fra Branimir Musa.

Nakon molitve, fra Branimir je pozdravio nazočne svećenike, zahvalio svima na dolasku i prepustio riječ don Nikoli. Generalni vikar je zahvalio fra Branimiru na gostoprimstvu i ostalim svećenicima na odazivu na ovaj sastanak. Potom je don Nikola predstavio plan Sinodalnog hoda koji je predviđen kroz vrijeme od 2 godine (2021.-2023.) i koji obuhvaća, ne samo pojedine župe, već i čitavu Crkvu. Sinodalni hod u našoj Biskupiji započeo je đakonskim ređenjem u Mostarskoj katedrali, 30. listopada 2021. godine.

Kao polazišna točka uzet je pohod dekanatima u našoj Biskupiji i upoznavanje svih župa s ciljem ove Sinode (uključiti što više župnu zajednicu u aktivni život župa). Bitna stavka ovih susreta je i samo mišljenje vjernika o župi kojoj pripadaju, njenom životu, i o ostalim stvarima na kojima bi se dodatno trebalo poraditi da bi pastoralni rad, kako klerika, tako i vjernika laika daljnje intenzivirao i duhovno rastao.

Da bi se moglo vidjeti stanje po župama, pripremljen je upitnik  koji će vjernicima omogućiti anonimno sudjelovanje u ocjenjivanju života u župi. Svi upitnici koji se prikupe do 8. svibnja trebaju se dostaviti Biskupskoj Konferenciji BiH, koja će kroz tri tjedna sve to proučiti i dostaviti u Rim. Zaključno misno slavlje s napomenom o  analizi prikupljenih podataka u našoj Biskupiji biti će na svetkovinu Marije Majke Crkve, 6. lipnja 2022. u katedrali u Mostaru.

Kao temelj ovog Sinodalnog hoda jest promišljanje o uključivanju vjernika laika u zajednički život i rad Crkve (vjernici laici imaju svoje mjesto i poslanje u Crkvi). U svrhu ostvarivanja ovog Sinodalnog hoda, tiskan je upitnik koji je zapravo odgovor svakog pojedinog vjernika na ovo pitanje. Ovaj upitnik se može podijeliti svima, kako mladima, tako i starima.

Don Nikola je obavijestio kako je u izradi i online verzija upitnika koja će biti dostupna na internet stranici Biskupije te će se ovaj hod moći pratiti i tim putem. Ovaj upitnik sastavljen je na temelju deset načela:

1. suputnici (U Crkvi i u društvu smo na istom putu, rame uz rame jedni s drugima),
  2. osluškivati (Slušanje je prvi korak, ali zahtijeva otvoren um i srce, bez predrasudâ),
  3. uzeti riječ (Svi su pozvani govoriti hrabro i s parezijom, odnosno integrirajući slobodu, istinu i milosrđe),
  4. slaviti (»Zajednički hod« moguć je samo ako se temelji na zajedničkom slušanju Riječi i na slavljenju euharistije),
  5. suodgovorni u poslanju (Sinodalnost je u službi poslanja Crkve u kojoj su svi njezini članovi pozvani sudjelovati),
  6. dijalog u Crkvi i u društvu (Dijalog je put ustrajnosti, koji također uključuje šutnje i trpljenja, ali sposoban prikupiti iskustvo ljudi i narodâ),
  7. s drugim kršćanskim vjeroispovjestima (Dijalog među kršćanima različitih vjeroispovijesti, ujedinjenih jednim krštenjem, ima posebno mjesto u sinodalnom hodu),
  8. vlast i sudjelovanje (Sinodalna Crkva je sudionička i suodgovorna Crkva),
  9. razlučivati i odlučivati (U sinodalnom duhu odluke se donose razlučivanjem, na temelju suglasja koje je plod zajedničke poslušnosti Duhu),
  10. odgajati se za sinodalnost (Duhovnost zajedničkog hoda pozvana je postati odgojno načelo za izgradnju osobe i kršćanina, obiteljî i zajednicâ).

U svrhu što boljeg proučavanja i istraživanja, izabrano je povjerenstvo koje će obuhvatiti čitavo društvo, čak štoviše i druge vjerske zajednice, a vjernici pojedinih župa, kao i svi dobronamjerni ljudi pozvani su na zajedničku suradnju kako bi tom Povjerenstvu svi mogli što više pripomoći.